Černé divadlo TaFantastika

Historie divadla

Petr Kratochvíl zakladatel divadla, úspěšný herec, spisovatel a režisér všech černodivadelních představení Ta Fantastika, emigroval v roce 1980 z tehdejšího Československa do Spojených Států. Emigroval za dramatických okolností, pronásledovaný tehdejší StB a KGB, před zločinným komunistickým režimem. Po krátké době se mu podařilo vytvořit vlastní divadelní soubor Ta Fantastika (ta=this, fantazie=fantasy), který procestoval celý svět.

Po revoluci v roce 1989 se Petr Kratochvíl vrací do vlasti. V roce 1993 zde získává vlastní divadelní budovu v historickém centru Prahy – Palác UNITARIA, který se tak stává domovskou scénou Černého divadla Ta Fantastika Praha.

Spolumajitelkou divadla je paní Lucie Bílá http://www.luciebila.com/. Nejpopulárnější česká zpěvačka a mnohonásobná držitelka prestižních ocenění.

Nové divadlo se téměř okamžitě prosadilo jak v České republice, tak i v zahraničí a během několika let objelo přes třicet zemí tří kontinentů.

Ta Fantastika získala řadu festivalových ocenění:

  • 1.místo v kategorii Family Show
  • velký úspěch na festivalu v Edinbourghu
  • jako jediné české divadlo hostovalo v 90. letech na Broadwayi
  • zařazeno do Florida State Tour Program

Repertoár tvořily na rozdíl od jiných černých divadel vždy velké, klasické románové předlohy, jako např.: Don Quijote, Alenka v říši divů, Malý princ nebo původní hry Magic Fantasy, Dream či Zahrada rajských potěšení. Všechny tyto náměty jsou však předkládány naším divadlem v nonverbálním provedení. Jedinou řečí je pohyb, hudba, černodivadelní efekty, mechanické triky, loutky a především velkoplošné projekce, komunikující s prací herců. Vizuální výtvarný svět, prostor pro fantazii, poetika laterny magiky – z toho všeho se skládá svět divadla TA FANTASTIKA. Díky těmto srozumitelným jevištním postupům, bez jazykových bariér, jsou naše představení tak úspěšná a žádaná po celém světě. Například představení Aspects of Alice hrajeme již neuvěřitelných 28 let a dočkalo se více než 12.000 uvedení po celém světě.

Partneři

JURA Pražský přehled
Prague Experience BANUA Sphere card Profi úklid